חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים

 

כמה פעמים שמעתם את הילד שלכם אומר “אני לא מסוגל, אני לא יכול, אני לא טוב מספיק, אני לא חזק מספיק” או דברים הרבה יותר גרועים על עצמו? כמה פעמים ראיתם כיצד הוא מתייאש ולא מנסה, כיצד הוא מתבייש מכם ומהסביבה ולא ידעתם כיצד לעזור לו להתמודד עם זה?

הילד שלכם הוא לא היחידי שמתמודד עם חוסר ביטחון עצמי, זו תופעה מוכרת בקרב ילדים אשר עדיין לא קיבלו מספיק כלים בשביל לרכוש ביטחון עצמי, ולכן הרבה פעמים במקום לנסות דברים חדשים, הם מעדיפים לוותר, הם מעדיפים להישאר באזור הנוחות. כך הם לא צריכים להתמודד, כך הם לא מרגישים שהם נחשפים ומסתכנים.

חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים היא דבר טבעי אך זו יכולה להיות בעיה אם לא מטפלים בה, מאחר ועם הזמן היא רק מחמירה, ככל שחולפים השנים הילדים מתכנסים בתוך עצמם ובמקום להתמודד הם רואים כיצד אחרים מצליחים וזה מגביר אצלם את תחושת חוסר הביטחון. צריך לומר, הבעיה היא איננה נוצרת משום מקום, ביטחון עצמי אצל ילדים נבנה או נפגע, בין היתר בגלל התנהגות ותגובות מהסביבה, להורים יש משקל רציני בכך. אם המשפחה איננה תומכת מספיק, אז עלולה להיווצר בעיה ואכן יהיה לילד ביטחון עצמי נמוך שיכול להשפיע עליו לאורך כל חייו.

הסיבה היא לכך היא פשוטה, אם ילד שומע כל החיים שלו שהוא לא מסוגל, שהוא לא מספיק טוב, שאחרים טובים ממנו או לחילופין, שלא ינסה כי זה מסוכן, שלא ינסה כי הוא עלול להיכשל, אז זה מה שהוא לומד, זה מה שהוא מפנים. לכן יש חשיבות בדברים שהילד שומע ומקבל מהסביבה מחד, ומצד שני יש חשיבות לעזור לו לבנות ביטחון עצמי.

חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, בין אם בהתנהגויות חברתיות, היבטים פיזיולוגיים, נפשיים ואחרים. ביטחון עצמי נמוך יכול להיות גם בהיבטים ספציפיים, למשל בתקשורת בינאישית, בפעילות ספורטיבית, בקשרים עם בני זוג, בלימודים ועוד. תהליך של עבודה על ביטחון עצמי הוא מורכב ולא פשוט, חייב להתבצע עם איש מקצוע שמתמחה בכל הקשור להיבטים אלו וכן לכל מה שקשור לילדים באופן ספציפי. כך אפשר להגיע אל תוצאות טובות יותר בהקשרים נרחבים.

אם אתם רוצים לדעת עוד על חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים וכיצד אפשר להתמודד עם סיטואציה שכזו, כיצד אפשר לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר. שמי אהרון אדיב ואני מאמן אישי לילדים ונוער. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר עוד היום ואני אשמח לעמוד לרשותכם. פנו אלי בטלפון או דרך אתר האינטרנט שלי ואני אשמח לעזור לכם בכל עניין.

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support